!! Vasara-2024 | Ziema-2024/25 : 1. iemaksa - no 10% vai 75 EUR / pers. !!

  • Cena
  • Popularitāte
  • Nosaukums

 Tunisija

Džerba, Hammameta, Mahdia, Monastira, Susa

Informācija 

Galvaspilsēta: Tunisa

Lielākās pilsētas: Hammameta, Suse, Monastira, Port El Kantaoui

Tunisija, tā ir Ziemeļāfrikas pērle, kura sniedz  - eksotiku, sauli, siltumu, savdabību un kultūru. Valsts, kur roku rokā iet arābu pasaules askētisms kopā ar greznumu un franču šarmu, Austrumu pasaku pasaule ar izsmalcinātu komfortu. No Sahāras tuksneša dzeltenajām smiltīm dienvidos līdz zaļajiem Vidusjūras krastiem un korķa koku birzīm ziemeļos, ar baltajiem namiem un seno civilizāciju vietām tā aicina ikvienu.

Tunisija atrodas Āfrikas ziemeļu daļā, Vidusjūras dienvidu krastā. Rietumos robežojas ar Alžīriju, ziemeļos-ar Itāliju, ziemeļaustrumos-ar Maltu, bet austrumos ar Lībiju. Tunisija ir viena no Magriba valstīm, t.i. ģeogrāfisks apzīmējums valstīm uz rietumiem no Ēģiptes: Maroka, Alžīrija, Lībija un Tunisija.Valsts līdz 1956. gadam bija viena no Francijas kolonijām un gadsimtiem ilgā franču ietekme atstāja nospiedumus visās dzīves sfērās: gan valodā, gan kultūrā un gan tradīcijās. Tunisiju no Sicīlijas šķir tikai 160 km.

Valsts ziemeļu daļa ir kalnaina. Te stiepjas Atlasa kalnu grēdas galējā austrumu daļa. Valsts dienvidu daļa līdzena, jo te iesniedzas Sahāras tuksneša ziemeļu daļa ar smiltīm, karstumu un smilšu vētrām. Ziemeļaustrumos līdz jūras piekrastei slejas nelīdzens plato.

 

Kūrorti

Tunisija apburt ar savu tradicionālo balto arhitektūru, diženais Sahāras tuksnesis un iespaidīgās vēstures vietas veido šo zemi par dabas un vēstures radītu elegances šūpuli. . Valsti var saukt arī par “Romas maizes klēti” un kontrastu zemi, kas raksturīgi vienīgi Ziemeļu Āfrikai: greznas automašīnas līdzās ēzeļu pajūgiem; mirdzošas neona reklāmas un satelīta antenas starp nabadzīgo ļaužu mitekļiem.Šeit atrodas pilsētas ar vēsturi, kas sniedzas tūkstošiem gadu atpakaļ: Tunisa, Hammameta, Monastira; antīkā Kartaga, Sfāksa, mūsdienīgi kūrorti. 

Tunisa – valsts galvaspilsēta ir neliela, tajā ir vecpilsēta Medina, kas ir vairāk kā 1000 gadu sena islāma arhitektūras bagātību krātuve. 

Dūza ir pilsēta valsts vidienē 110 km no Gābesas uz Sahāras tuksneša robežas, kur notiek ik nedēļas mājlopu tirgi. Šī ir tuksneša lielākā un apdzīvotākā oāze Tunisijā. Bez tam pilsēta slavena ar starptautisko Sahāras festivālu. Tad te pulcējas mākslinieki no visas Ziemeļāfrikas. 

Suse jau senatnē maigā klimata un balto pludmaļu dēļ dēvēja par “Sāhela pērli”, un valda uzskats, ka Suse ir senāka pilsēta nekā Kartāga. Šeit vērts redzēt El Jemo kolizeju un muzeju, kurā apskatāmi vairākus tūkstošus gadu veci eksponāti. Suses muzejs , kurš iekārtots 9.gs celtā tornī. Muzejā apskatāmi dažādi arheoloģiskie izrakumi.

 

Klimats

Subtropu klimatiskā josla ar tipisku Vidusjūras tipa klimatu. Tas ir vēsāks nekā tropu joslā. Ziemas ir maigas un lietainas, vidējā janvāra temperatūra ir +8ºC, retumis 0 ºC Atlasa kalnu reģionos, bet valsts dienvidu daļā tā ir no +12 ºC līdz +16 ºC. Vasaras- siltas un saulainas, jo valda sausās tropiskās gaisa masas, un jūlija vidējā temperatūra ir no + 25ºC līdz +28 ºC. Ieteicamākais laiks valsts apmeklējumam ir rudens, ziema un pavasaris. Sauļoties mīlētājiem labākais laiks ir vasaras trīs mēneši. Jāņem vērā, ka laiks mēdz mainīties negaidīti strauji no maigas piesaules līdz brāzmainam vējam un lietum. Tāpēc vajadzētu paņemt vējjaku, īpaši ziemas periodā.

 

Vīzas

Latvijas Republikas pilsoņiem, kas brauc uz Tunisiju kopā ar tūristu grupu un kam ir viesnīcas pasūtījuma dokumenti, vīza nav nepieciešama, tomēr pasei ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc ceļojuma pēdējās dienas. Latvijas Republikas nepilsoņi vīzu var saņemt Monastiras starptautiskajā lidostā, tomēr būs jāpagaida pāris stundas. Bērna personas dokumenti, kuri apstiprina bērna identitāti un pilsonību un paredzēti ceļojumiem uz ārzemēm, ir Latvijas Republikas pase un bērna ceļojuma dokuments. Bērniem līdz 18 gadu vecumam, ceļojot bez vecākiem vai bez viena no vecākiem, nepieciešama notāra apstiprināta vecāku atļauja un tās kopija.

 

Muita

Iebraucot Tunisijā, ieteicams deklarēt vērtīgas lietas, piemēram, videokameru u.tml. Tā jūs aiztaupīsiet iespējamus pārpratumus izbraucot. Izvest bez muitas drīkst: 1 l stipro alkoholisko dzērienu, 2 l vājāku alkoholisko dzērienu, 400 vien. cigarešu vai 100 vien. cigāru, vai 500 g tabakas, 50 ml smaržu, 1 l tualetes ūdens, 1 videokameru, 2 fotoaparātus, 20 krāsainās un 10 melnbaltās fotofilmiņas. Aizliegts izvest: dzīvniekus un to izbāzeņus, nedeklarētus mākslas darbus, gliemežvākus, koraļļus un Tunisijas dinārus.

 

Nauda

Ofīciālā nauda vienība ir Tunisijas dinārs (1 TND), kurā ietilpst 1000 milimi. Kurss: 1 USD – 1,31 TND, 1 EUR – 1,588 TND, bet 1 LVL – 2,3 TND. Apgrozībā ir 5, 10, 20 dināru banknotes, 0,5 un 1 dināra monētas, kā arī 5, 10, 20, 50, 100 milimu monētas. Var gadīties arī 1 milima monētas. Apgrozībā ir vienāda nomināla dināru banknotes, kuras ir dažādos izmēros un/vai krāsās, jo atšķiras to izdošanas laiks. Naudu var samainīt ne tikai bankās, bet arī valūtas maiņas punktos. Valūtu maina pēc fi ksēta Tunisijas Centrālās bankas kursa. Ceļojumu čeki un kredītkartes tiek pieņemtas lielākajā daļā Tunisijas veikalu, restorānos un viesnīcās. Bankomāti izvietoti daudzās lielajās pilsētās un kūrortu centros.

 

Valsts valoda un Relīģija

Ofīciālā valoda ir arābu. Ikdienas dzīvē plaši tiek lietota franču un berberu valoda. Valstī var saprasties arī angliski un vāciski.

Reliģijas: musulmaņi 98%, kristieši 1%, citas 1%.

 

Transports

Tunisijā ir labi attīstīta starppilsētu transporta sistēma. Pa Susas pilsētu visērtāk ir braukt ar taksometru – tas ir visai lēts transporta līdzeklis. Iznomāt mašīnu ir krietni dārgāk, tāpēc garākā ceļojumā iesakām braukt ar daudzvietīgo taksometru vai vilcienu. Pilsētā ātrākais un pietiekami lēts transporta līdzeklis ir taksometrs (visi dzelteni). Iekāpšanas cena ir apmēram 400 milimi, bet viens kilometrs maksā apmēram 1 dināru. Tomēr ieteicams pirms iekāpšanas kaulēties par cenu un samaksāt tikai tad, kad esat atbraukuši. Valstī ir populāri tālsatiksmes taksometri, tā saucamie louages – balti ar melnu līniju uz automobiļa sāna. Parasti automašīnā pietiek vietas 5 cilvēkiem, un tāds taksometrs izbrauc no pirmās pieturas tikai tad, kad iekāpuši visi pasažieri, taču ilgu laiku tas neprasa. Tā ir ērti braukt un nav dārgāk kā ar autobusu.

Tunisijā ir populāri un ceļotājiem pierasti braukt ar starppilsētu vilcieniem. Galvenā maršruta Tunisa–Gabesa (caur Susu un Sfaksu) vilcieni kursē astoņas reizes dienā.

Tunisijā var iznomāt mašīnu, degviela nomas naudā nav ieskaitīta. Benzīns, salīdzinot ar Eiropas standartiem, Tunisijā ir lēts. Arī auto noma Tunisijā nav dārga, cenas – sākot no 25-30 latiem par diennakti. Automobiļi ar gaisa kondicionētājiem maksā par 8-10 latiem dārgāk. Nobraukums netiek ierobežots. Viens litrs benzīna maksā nedaudz vairāk par 40 santīmiem. Ceļi tiešām nav slikti.

 

Dzeramnauda

Noteiktas cenas precēm ir tikai veikalos, citviet nāksies kaulēties. Arī Tunisijā tāpat kā citās zemēs ir pieņemts atstāt dzeramnaudas apkalpojošajam personālam 5 – 10 % apmērā no kopējās summas.

 

Apskates objekti

Tunisija ir arābu pasaules visliberālākā un viseiropeiskākā valsts, mums vistuvākā eksotiskā Āfrikas valsts, kurā ir 1300 km saulainu pludmaļu, senatnes pieminekļi un pārsteidzošas dabas ainavas – sākot ar korķa koku birzīm ziemeļos, beidzot ar Sahāras tuksneša plašumiem un oāzēm valsts dienvidu daļā.

Hammameta atrodas 65 km no Tunisas, Vidusjūras krastā. Pilsētu ieskauj apelsīnkoku un citronkoku audzes. Dibināta apmēram pirms pieciem gadsimtiem, Hammameta ir daudz redzējusi un piedzīvojusi. Tā joprojām saglabājusi savu “vienstāva” tēlu – Hammametā nav augstu ēku, lai tās neaizsegtu lielisko skatu, kas paveras uz līci. It visur redzama tunisiešu arhitektūra, kurā dominē arkas un kupoli. Viens no interesantākajiem Hammametas objektiem ir kultūras centrs, būvēts grieķu-romiešu atklātā teāra stilā. Katru vasaru šeit notiek festivāli, kas piesaista tūristus no visas pasaules.

Tiek uzskatīts, ka Suse (Tunisijas trešā lielākā pilsēta) ir pat vecāka par leģendāro Karfagēnu. Pateicoties skaistajai dabai, mērenajam klimatam un vietējo iedzīvotāu viesmīlībai, Suse tiek uzskatīta par vienu no pievilcīgākajām Tunisijas pilsētām. Olīvkoku audzes mijas ar parkiem un sniegbaltu dzīvojamo māju kvartāliem. Lieliskas viesnīcas un kristāldzidra jūra ir Suses lielākas tūristu pievilcības. Šeit atrodas muzejs, kur atrodamajās mozaīkās atspoguļota visas valsts vēsture. Pilsētas musulmaņu daļā savukārt atrodamas interesantas amatnieku darbnīcas. Īpaši vajadzētu pieminēt Medinu, vecpilsētas daļu. Šejienes ēkas celtas 11. un 12. gs., kopā veidojot fantastiksu ielu labirintu. Un neaizmirsiet izbaudīt Suses naktsdzīvi – tā neļauj garlaikoties ne uz mirkli!

Monastira savukārt ir viens no populārākajiem Vidusjūras kūrortiem. Šeit atrodas Kongresu pils, kas vienlaicīgi tiek izmantota arī kā teātris. Pateicoties klimatam Monastira ir viena no populārākajām atpūtas vietām visā Tunisijā.

 

Virtuve

Virtuvi iespaidojušas franču, spāņu un itāļu tradīcijas. Restorānos ļoti daudz piedāvā arī eiropiešu ēdienus. Tunisieši savos ēdienos ļoti daudz izmanto tomātus, olīvas, piparus un ķiplokus. Tunisija ir slavena arī ar savām jūras veltēm – zivīm, garnelēm, omāriem, langustiem. Tunisijas gardums ir dateles. Kopš seniem laikiem Tunisija ir slavena arī ar saviem vīniem, populārākie – Magon un Mornag.

Nacionālie ēdieni: Brik – ļoti plānas mīklas plāksnes, kas salocītas trijstūra veidā ar pildījumu, kas gatavots no olām, sīki sagriezta tunča, kartupeļiem un pētersīļiem. Kuskuss ir visslavenākais tunisiešu ēdiens, tā pamatā ir vista, zivs vai gaļa, kas sagatavota ar lielu daudzumu dārzeņu. Tas viss tiek likts uz kuskusa (kviešu putraimi). Kuskusu gatavo īpašā traukā, kas sastāv no divām daļām: apakšējā daļā gatavo mērci, augšējā - kuskusu.

 

Pirkumi

Tunisijā ir daudz unikālu suvenīru. Piedāvājam ceļojuma laikā iegriezties souk – rosīgā arābu tirgū, kur spilgti izpaužas vietējais kolorīts, ir daudz austrumniecisku preču un suvenīru. Šajā tirgū var nopirkt suvenīrus un dāvanas mājiniekiem, kvalitatīvus roku darba paklājus, garšvielas, keramikas izstrādājumus no Nabulas, sudraba un ādas rotaslietas un izstrādājumus. Iepērkoties tirgū, var kaulēties par cenu (veikalos par cenu nekaulējas). Latvijā katrai lietai veikalā ir sava cena, turpretī Tunisijā cena ir atkarīga tikai no pārdevēja. Tunisijas iedzīvotāji uzmanīgi aplūko katru pircēju, painteresējas, no kuras valsts viņš ir, un tikai pēc tam pasaka cenu. Amerikāņiem, vāciešiem, itāliešiem cena ir augstāka, latviešiem, poļiem un krieviem – nedaudz zemāka. Tomēr jebkurā gadījumā tā ir pāris reižu augstāka, nekā tai vajadzētu būt. Tāpēc droši daliet cenu ar trīs un sāciet kaulēties. Tunisijas iedzīvotāji ciena tos, kas kaulējas.

 

Darba laiks

Valsts iestādes un bankas ziemā strādā no 8 līdz 11:30 un no 14 līdz 17, vasarā – no 7:30 līdz 11:30. Valūtas maiņas punkti ir atvērti visu dienu. Veikali un preču tirgotavas parasti strādā līdz pēdējam klientam. Bieži vien preču tirgotavās dienas vidū ir pusdienu pārtraukums.