Apv. Arābu Emirāti
Apv. Arābu Emirāti
Ceļojiet uz AAE ar Alani tūrisma aģentūru!
Ceļojuma laikā Jūs varēsiet paspēt apskatīt gandrīz visu valsti, kas sastāv no 7 emirātiem. AAE ir unikālā vieta, kur atrodas gan lielākie izklaides un tirdzniecības centri, gan augstākie debesskrāpji un viesnīcas. AAE ir īstā modernā austrumu pasaka, kuru arī Jūs varēsiet izbaudīt, apmeklējot Dubaiju vai valsts galvaspilsētu Abū Dabī. Papildus AAE piedāvā tūristiem garas smilšainas pludmales un austrumu viesmīlību.
Informācija.
Galvaspilsēta: Abū Dabī
Ģeogrāfiskais stāvoklis: AAE-valsts, kura atrodas Dienvid-Rietumu Āzijā, Ziemeļ-Austrumu Arāvijas pussalā pie Persijas krastiem, Omānas līcī. Teritorija-84 tūkst. kv.km. Vietējo upju nav. Teritorijas lielāko daļu aizņem smilšu tuksneši, vietumis oāzes ar detaļpalmām, akācijām.Krasta līnijā (aptuveni 750 km) izveidotas lieliskas smilšu pludmales.Iedzīvotāji - 1,4 milj., pamatā arābi. Vietējie iedzīvotaji sastāda 300 tūkst., pārējie - ieceļotāji no Pakistānas, Indijas, Irānas, Jemenes un no citām valstīm. Lielākās pilsētas - Abu-Dabi, Dubai, Šardža.
Klimats.
Sauss tropisks klimats. Nokrišņi novērojami ļoti reti, pārsvarā ziemas periodā. Parasti gadā ir 7 – 10 lietainas dienas. Atkarībā no diennakts laika, gaisa temperatūra svārstās robežās no +10 līdz +48. Vidējā gaisa temperatūra janvārī ir +24, jūlijā +41. Labākie laika apstākļi ir no maija līdz oktobrim, kad siltām un saulainām dienām seko atspirdzinošs vakars.
Vīzas.
Vīza iebraukšanai Apvienotajos Arābu Emirātos ir nepieciešama pilsoņiem un nepilsoņiem.
Vīzas noformēšanai Jums ir nepieciešams mums sniegt mums sekojošus datus:
- Vārds, uzvārds
- Dzimums (vīrietis/sieviete)
- Dzimšanas datums
- Dzimšanas vieta
- Nacionalitāte
- Pases numurs
- Pases derīguma termiņš ( derīga līdz: AAE ierašanās brīdī pases derīguma termiņam ir jābūt derīgam vēl 6 mēnešus uz priekšu)
- Vīra vārds un uzvārds (ja sieviete ir precējusies)
- Ja pasē ir uzrādīti bērni, tad ir jāuzrāda arī viņu vārdi, uzvārdi, vecums.
!Uzmanību: tikai tiešajiem čartera lidojumiem Rīga – Dubaja – Rīga AAE iebraukšanas vīza tiek piedāvāta viesiem neatkarīgi no vecuma un tautības!
Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuru pasēs ir iespiesta Izraēlas vīza, iebraukšana AAE ir atļauta.Izraēlas pilsoņiem iebraukšana emirātos ir aizliegta.
Muita.
No Latvijas Jūs varat izvest neierobežotu naudas summu.
Ievedot Latvijā preces, kuru vērtība ir augstāka par 150 Ls, Jums būs nepieciešams nomaksāt nodokļus saskaņā ar LR Muitas tarifiem.
Apvienotajos Arābu Emirātos Jums ir tiesības ievest 2 litrus stiprā alkoholiskā dzēriena un 2 litrus vīna personīgai lietošanai, 1000 cigaretes.
Ļoti bargi tiek sodīta nelegāla narkotiku un šaujamieroču ievešana, bez tam, likums aizliedz ievest AAE jebkurus pornogrāfiskos materiālus (žurnālus, videokasetes u.c.).
Nauda.
Dirhams. Vienā dirhamā ir 100 filsi. Apgrozījumā ir 5,10,25 filisu un 1 dirhama monētas, papīra naudā – 5,10,50,100, 200 un 500 dirhami. (1 USD = 3,67 dirhami). Ārzemju valūtas ievešanas un izvešanas apjoms nav limitēts. AAE brīvi var norēķināties ar ASV dolāriem, taču norēķināties ar dirhamiem ir izdevīgāk. Proti, maksājot ar nacionālo valūtu, kopējie tēriņi samazinās par dažiem procentiem. Noteikti jāņem vērā, ka maksājot ar banknotēm, uz kurām ir Izraēlas bankas zīmoli, var rasties sarežģījumi. Vairums viesnīcu, tirdzniecības centru un lielveikalu pieņem American Express, Master Card, Visa, un Dinners Club kartes.
Valsts valoda un reliģija.
Oficiālā valoda ir arābu, bet tiek izmantota arī angļu, hindi, urdu un farsi. Pēdējos gados, pateicoties Krievijas tūristu pieplūdumam, Dubaijā parādījās liels daudzums izkārtņu krievu valodā, un daudzi pārdevēji un viesnīcu darbinieki ir apguvuši krievu valodas pamatus.
Reliģija AAE valsts reliģija ir islāms, taču ir atļautas arī citas reliģijas. Ramadans – gavēņa mēnesis. Šajā laikā ir aizliegts dzert, ēst un smēķēt, kamēr nav norietējusi saule. Valsts viesiem ieteicams atturēties no smēķēšanas, ēšanas un dzeršanas sabiedriskās vietās. Cilvēkus, kas sabiedriskās vietās lieto alkoholu, vai ir sasnieguši viegli pamanāmu reibuma pakāpi, var saukt pie kriminālatbildības un pat izraidīt no valsts. Valstī ir aizliegtas azartspēles.
Transports.
Sabiedriskais transports ir Dubaijā un Abu Dabi. Kāda maršruta cena ir mazāka par 1 USD.
Taksometrs - cena sākot ar 1 USD un pēc tam 30 centi par katru nākamo kilometru.
Dzeramnauda.
Ieteicams atstāt dzeramnaudu viesnīcas apkalpojošajam personālam. Bāros un restorānos dzeramnaudu atstāj apmēram 10% no rēķina summas. Dažos restorānos apkalpošanas maksa ir iekļauta rēķinā, tādējādi dzeramnauda nav jāatstāj.
Apskates objekti.
Dubaija un Abū Dabi - valsts lielākās pilsētas Līdztekus dažādajiem vēstures un kultūras pieminekļiem būtu jāapskata arī satriecošās mūsdienu arhitektūras celtnes, kā arī jāiepērkas gigantiskajos tirdzniecības centros. Alaina ir pilsētiņa Abū Dabī emirātā, Neskaitāmo parku un aleju dēļ to dēvē par oāzi tuksnesī, par dārza pilsētu. Šeit jāredz palmu plantācijas, valstī bagatākais vēstures muzejs, šeiha Saīda pils, valsts lielako zoodārzu un atveseļošanās centri ar dabīgajiem minerālūdeņiem. Romantisks ceļojums tālā pagātnē būs brauciens ar laivu – dhow. Savukārt brīnišķīgā zemūdens pasaule vilina nirējus no visas pasaules. Apburoši ir arī zvejnieku ciematiņi, dārzi un smilšainās pludmales. Noteikti izmantojiet iespēju apmeklēt ūdens atrakciju parkus. Tie šeit ir sapņu zeme, kas pārtapusi par īstenību. Un kur tad vēl kalnu slēpošana tuksneša vidū un neaizmirstamās izjūtas tuksneša safari.
Virtuve.
AAE virtuve ir apvienojusi sevī visas labākās arābu virtuves tradīcijas. Šeit cieņā ir ēdieni no liellopu, kazas, putnu gaļas, kā arī zivīm un jūras produktiem. Cūkgaļa šeit nav iecienīta, jo lielākā daļa AAE iedzīvotāju ir musulmaņi.Vispopulārākie ēdieni: kouzi – jēra gaļas cepetis ar rīsiem; bukhari – jēra gaļa ar rīsiem un dažādām piedevām; shawerma – liellopa, jēra vai teļa gaļas cepetis; kebab – uz oglēm cepta marinēta jēra vai liellopa gaļa; kofta – maltas gaļas cepetis; arayess – picai līdzīgs plācenis ar jēra gaļas un garšvielu pildījumu. Ikvienā pilsētā un, jo īpaši, piekrastē ir restorāni, kuros piedāvā no zivīm un jūras produktiem gatavotus ēdienus.
Īpaši iecienītas ir uzkodas un salāti, kurus sauc par mezze. Tādi ir fattoush – svaigu dārzeņu salāti ar grauzdiņiem; tabbouleh – salāti ar pētersīļiem, piparmētrām un sasmalcinātiem kviešiem; moutabel – mērce ar baklažāniem un sezama sēklu eļļu; hommus – zirņu biezenis ar dažādām garšvielām un sezama eļļu; burghul – kviešu vai kukurūzas putra; foul – sautētas sarkanās pupiņas un lēcas; warak enab – vīnogu lapu tīteņi; kā arī marinēti un skābēti dārzeņi.
Deserti: um ali – piena pudiņš ar rozīnēm un riekstiem (pasniedz karstu); muhalabiyyah – ar kukurūzu un rīsiem saputots piena krēms, kas pārkaisīts ar sasmalcinātiem riekstiem; ash asariya – saldais siera pīrāgs; baklava – kārtainās mīklas cepums ar pistāciju un riekstu pildījumu medus mērcē. Dateles. Tāpat kā citās arābu valstīs, AAE tradicionāli dzer kafiju un tēju. Kafiju negatavo kafijas automātos, bet gan ielej nelielās tasītēs no tradicionālajām kafijas kannām. Īpaši iecienīta šeit ir arabika – dažādu kafiju šķirņu sajaukums ar kardamonu. Iecienītas ir svaigi spiestas sulas.
Lielākā daļā viesnīcu darbojas arābu virtuves restorāni, taču ieteicams nobaudīt arī citu valstu nacionālos ēdienus. Valstī ir milzīga specializēto restorānu izvēle: ķīniešu, taizemiešu, angļu, amerikāņu, libāniešu, meksikāņu, marokāņu un citas virtuves.
Pirkumi.
Valsts viesiem pastāv vēl viena patīkama atpūtas īpatnība – aizraujoša iepirkšanās eksotiskajos arābu tirgos un milzīgos tirdzniecības centros.
Katrs notikums – līdzinās neatkārtojamam, spilgtam karnevālam, kur savu kaisli uz iepirkšanos Jūs varat veiksmīgi apvienot ar krāšņo skatu izbaudīšanu. Labākais laiks pirkumiem – janvāris, kad norisinās Dubaijas Tirdzniecības Festivāls. Tā laikā tūkstoši mazumtirgotāju pārdod savas preces ar lielām atlaidēm. Ikdienas festivāla programma iekļauj iespaidīgas uguņošanas virs līča, koncertus, dejas, balvu izspēles, šovus uz ūdens un daudzas izrādes.
Atzīts AAE iepirkšanās centrs – Deiras (Dubaji) rajoni: Nasser Skver, Muršid, Bazar, Golden Suk. Šeit ir pieņemts kaulēties, tāpēc droši samaziniet sākotnēju cenu 2 reizes, lai savstarpējo kompromisu rezultātā izietu uz reālu cenu.
Tiem, kuri vēls iegādāties elitāru apģērbu un apavus iesakām apmeklēt tirdzniecības centrus City Centre, Bur Juman Centre, Al Ghurair Centre, Wafi Shopping Mall, Lamcy Plaza ( visi Dubai ), veikalu tīklu Šardžā uz ielas AL WAHDA STREET.
Pievērsiet uzmanību arī tam, ka speciāli tūristiem no daudzām viesnīcām tiek norīkoti autobusi nokļūšanai līdz tirdzniecības centriem.
Brīvdienas un svētku dienas.
Brīvdienas: ceturtdiena un piektdiena.
2.decembris (Nacionālā diena),
1.janvāris (Jaunais gads).
Tradīcijas un nacionālās īpatnības.
Sieviešu drēbēm ir jābūt plašam.
Vīriešus sveicina ar vieglu klanīšanos, nedodot roku.
Precētās sievietes nedrīkst ņemt pie rokas.
Arāba mājā nedrīkst ienākt apavos. Ja saimnieks iet Jums pa priekšu un pats ienāk apavos, tad šīs aizliegums tiek atcelts.
Arābi ilgi atceras aizvainojumus. Atriebībā ir uznesta mākslas veidā. Atriebība var sekot pēc dažiem desmitiem gadu.
Ēdieni un dzērieni ir jāņem ar labo roku. Ja nav dakšu, tad labā roka ir jāapskalo ar ūdeni un ēdiens jāņem ar pirkstiem.
Kategoriski nav ieteicams piedāvāt vietējiem iedzīvotājiem alkoholiskos dzērienus kā dāvanas vai suvenīrus.
Nedrīkst iet priekšā lūdzošiem. Ramadāna laikā nekad neēdiet, nedzeriet, nepīpējiet, nekošļājiet košļājamo gumiju uz ielām un sabiedriskās vietās līdz saulrietam. Ramadāns – musulmaņu gavēņa mēnesis, un tradīciju necieņa var novest pie soda un pat apcietinājuma.
Musulmaņu valstī ir jānodibina ar partneri savstarpējā saprašanās. Satikšanās sākas ar rokas spiedienu, bet tajā pat laikā obligāti ir jāskatās partnerim acīs. Sveicinoties nedrīkst turēt otrā rokā cigareti vai turēt roku kabatā. Saruna sākās no jautājumiem par pašsajūtu, par ģimenes locekļu veselību. Šīs valsts pilsoņi nesteidzas, nemīl riskēt. Uzņēmēji lieliski pārzin angļu valodu, un šajā valodā tiek sastādīta lietišķā dokumentācija.
Darba laiki.
Veikali un tirdzniecības centri strādā katru dienu no pulksten 10:00 līdz 22:00. Lielākie centri strādā bez brīvdienām un pārtraukumiem, mazākie veikali piektdienās līdz pusdienlaikam ir slēgti, un tos slēdz arī uz pusdienas pārtraukumu 13:00 – 17:00.
Banku darba laiks: no 8:00 līdz 13:00 no sestdienas līdz ceturtdienai; piektdienās (dažviet arī sestdienās) bankas nestrādā.
Telefoni.
Policijas tālr. - 999
Medicīniskās palīdzības tālr. - 998 vai 999
Zvanot no ielas telefona automātiem, zvans izmaksā 30 līdz 60 filisus. Starptautiskais zvans no viesnīcas izmaksā aptuveni 25 dirhēmus minūtē.
Izziņu dienests – 180, pareizs laiks – 140, telefonogramma – 130.